Dwutlenek węgla i propan – naturalne czynniki

Dwutlenek węgla i propan GWP mniejsze niż 150

Co się zmieni w praktyce?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 517/2014 wyznaczyło ambitny plan zmniejszenia stosowania F-gazów o 70% do roku 2030. Takie działanie pozwoli uniknąć wzrostu średniej temperatury o 0,5°C do roku 2100. Następstwem przyjętej regulacji było wprowadzenie ograniczenia stosowania gazów, których GWP (ang. Global Warming Potential) jest większe niż 2500 od stycznia 2020. Efektem tego zakazu jest zaprzestanie stosowania popularnego czynnika chłodniczego R404 w nowych instalacjach. Od 2023 limit GWP zostanie jeszcze bardziej zmniejszony, bo aż do 150, torując drogę czynnikom naturalnym takim jak R290 – Propan i R744 – dwutlenek węgla.

Kogo to dotyczy?

W załączniku trzecim jest napisane, że rozporządzenie dotyczy „Chłodziarek i zamrażarek do zastosowań komercyjnych (urządzeń hermetycznie zamkniętych)”. W skrócie chodzi o urządzanie chłodnicze z własnym agregatem (ang. Plug-in) oraz zasilane jednostką centralną.

Co powinniśmy zrobić?

Dobra wiadomość jest taka, że w świecie chłodniczym są już liczne instalacje i urządzenia, dla których naturalne czynniki są standardem. Firma ISA jest pionierem w przejściu na ekologiczne czynniki chłodnicze. Projekt Aria wystartował na samym początku prac nad nowym prawem. Efektem tego projektu było powstanie wielu urządzeń chłodniczych opartych o R744 – CO2 i R290 – Propan, w porozumieniu z restrykcyjnymi wymaganiami klientów.

Doświadczenie = gwarancja

Firma ISA już w 2015 roku przeszkoliła swoich techników oraz inżynierów, żeby lepiej się przygotować do nadchodzących zmian i wyzwań związanych z nowymi czynnikami. Zdobyte doświadczenie pozwoliło na dopracowanie swoich mebli chłodniczych. Firma ISA posiada całą gamę mebli chłodniczych, w tym regałów i lad na propan i dwutlenek węgla.

Meble chłodnicze